Jaka płyta grzewcza do kuchni - elektryczna czy indukcyjna?

 

Kupując nowe mieszkanie jesteśmy często skazani na montaż kuchni, która będzie zasilana prądem, ponieważ w budynku brak będzie instalacji gazowej. Stajemy wtedy przed koniecznością podjęcia decyzji czy wybrać płytę elektryczną czy indukcyjną.

W płytach ze zwykłymi polami grzejnymi rozgrzewać się będzie cała powierzchnia. W indukcyjnych między płytą a naczyniem tworzy się pole magnetyczne, które spowoduje, że dno garnka się rozgrzewa. W odróżnieniu od płyty elektrycznej przez cały czas gotowania płyta indukcyjna jest chłodna a nagrzewa się metalowe naczynie. Płyty produkuje się z ceramiki, która będzie wytrzymała i odporna na obciążenia. Płyta jest gładka, dlatego również łatwo będzie utrzymywać ją w czystości.

Płyta dla oszczędnych

Większość dostępnych na rynku płyt jest w szerokości 58-60 cm. Jeśli jednak ktoś mieszka sam, albo gotowanie to dla nieco rzadkość można się zdecydować na płytę w szerokości 30 cm, która ma dwa pola grzewcze. Jeśli ktoś jest w odwrotnej sytuacji będzie można decydować się na płyte, która ma 6 pól grzewczych i nawet 95 cm. W takiej płycie będzie również miejsce na wok. Niektórzy producenci mają także płyty, które nie mają stref i będzie można nagrzewać naczynie w każdym miejscu, gdzie się je postawi. Płyta indukcyjna będzie dobrym wyborem dla osób, które chcą gotować szybko i ekonomicznie, najlepsze płyty mogą znacząco skracać czas gotowania, zużywają także mniej prądu niż płyta elektryczna.

Przyjazna technologia

Oczywiście im nowocześniejszą mamy płytę tym łatwiejsze będzie gotowanie. Posiadają one obecnie wiele różnorakich propozycji, dzięki którym sprawa gotowania się ułatwia Pojawia się pauza, która pozwoli zatrzymać gotowanie na parę minut, gdy trzeba wyjść z kuchni a jednocześnie zachowa się ustawienia płyty. Moc PowerBoost, gdy można zwiększyć moc gotowania na parę minut w znaczący sposób gdy pojawia się nagła potrzeba szybkiego zagotowania. Opcja podtrzymania ciepła, która sprawdzi się, gdy gotujemy kilka rzeczy i jeszcze jedna z nich jest w trakcie gotowania, a druga gotowa, ale chcemy utrzymywać jej ciepło.

Wybór płyty grzewczej

Bezpieczeństwo użytkowania płyty grzewczej

Ważne będzie także to, że korzystanie z płyty indukcyjnej jest bezpieczniejsze niż z płyty elektrycznej, bowiem ryzyko poparzenia będzie zminimalizowane do zera. Nie trzeba się także obawiać, że nagrzewać się będzie pozostawiony przypadkiem na płycie przedmiot. Dlatego takie rozwiązanie dobrze się sprawdzi szczególnie gdy mamy małe dzieci w domu.

Ile kosztuje płyta grzewcza?

Jeśli chodzi o cenę tańsza będzie zdecydowanie płyta elektryczna, jednak zdecydowanie więcej plusów mamy po stronie płyty indukcyjnej. Każdy więcej powinien sam rozważyć sobie co dla niego będzie lepsza. Różnica w cenie może być nawet na poziomie 50%.

Sprawdź najlepsze promocje na ding

Krzysztof Gałuszka

Redakcja espenta.pl

Zobacz również

Galeria
O serwisie

Jesteśmy łowcami okazji

Doradzamy w zakresie oszczędzania jak i kupowania

Polomarket

Żadna ciekawa promocja nam nie umknie, dlatego śledź nas koniecznie :)