Jak oszczędzić podczas zakupów elektroniki i sprzętu AGD – radzimy

Unikaj kupowania przedłużonych gwarancji

Ten temat został nie tak dawno podniesiony przez Rzecznika Finansowego. Okazuje się, że ubezpieczanie sprzętu elektronicznego bardzo często łączy się ze złymi praktykami w tym obszarze. Rośnie liczba zażaleń na te ubezpieczenia i interwencje urzędu. W grę wchodzą tak zwane przedłużone gwarancje. Z sygnałów jakie dostanie Rzecznik wynika, że sprzedawcy w sieciach handlowych starają się przekonywać, że taka umowa będzie gwarantowała między innymi wymianę po każdym uszkodzeniu. Po szkodzie jednak okazuje, że taka umowa ma wiele wyłączeń.

Dochodzi więc do sytuacji, w której po szkodzie sprzęt nie będzie naprawiony czy wymieniony. Dzieje się tak, ponieważ sieć sprzedaży bierze dużą prowizję od takiego ubezpieczenia a więc firma ubezpieczeniowa nie ma takich środków, by pokryć ewentualnie wszystkie szkody. Dochodzi więc do tego, że kształtuje się umowę z licznymi wyłączeniami, by rzadko wypłacać odszkodowania. Czasami nawet pojawia się sytuacja, że kupujących informuje się, że taki zakup ubezpieczenia to obowiązek. Dlatego lepiej takich ubezpieczeń unikać.

Sprawdź programy lojalnościowe na „punkty”.

Okazuje się, że w takich programach ubezpieczeniowych bardzo często będzie nam proponowane małe AGD oraz elektronika. Wymiana punktów może się więc wydawać dobrym sposobem na obniżenie kosztów zakupu. Często jednak tak nie będzie w praktyce. Warto sprawdzić dokładnie obowiązujące zasady.

Tania elektronika

Coraz częściej w opcjach wymiany mamy bowiem możliwość zapłaty części punktami i części gotówką. Po doliczeniu przesyłki może się okazać, że jak zainteresujemy się ofertą sklepów to taki sprzęt kupimy w takiej samie, a może nawet w niższej cenie.

Podobnie z zakupem zniżki za punkty. Kupując kupon na 20% może się okazać, że w sklepie na dany sprzęt będzie dużo lepsza zniżka niż w momencie, gdy wykorzystamy posiadany przez nas kupon. Trzeba pamiętać, że promocje bardzo często nie będą się również łączyć. Najprościej uniknąć takich pułapek, jeśli zawsze ustalimy sobie ostateczną cenę jaką będzie się płacić w programie lojalnościowym i porównamy z ceną, którą za takie urządzenie możemy zapłacić w na rynku w zwykłym sklepie.

Warto być przy takich zakupach przede wszystkim odpowiednio uważnym, ponieważ to zawsze najlepsza szansa na to, by uniknąć sztucznie tworzonych okazji, które tak naprawdę nie będą dla nas korzystne, ale wręcz przeciwnie mogą podnosić te koszty jakie będziemy mieli do ponoszenia. Nie ma się co łudzić, że ktoś chce nam dać coś za darmo.

Sprawdź najlepsze promocje na ding

Krzysztof Gałuszka

Redakcja espenta.pl

Zobacz również

Galeria
O serwisie

Jesteśmy łowcami okazji

Doradzamy w zakresie oszczędzania jak i kupowania

Polomarket

Żadna ciekawa promocja nam nie umknie, dlatego śledź nas koniecznie :)